Za Tobą pierwszy miesiąc zarządzania komunikacją klienta w mediach społecznościowych. Czujesz, że to były udane cztery tygodnie. Odnotowałeś dużo komentarzy, mnożyły się udostępnienia Twoich wpisów i przybyło polubień.
Jest się czym pochwalić. Ale jak chcesz przekazać klientowi w przystępny sposób informacje z badania efektów?
Raport dla klienta powinien być rzeczowy i zrozumiały oraz musi pokazać wartość Twojej pracy. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Nie byłoby tych efektów bez Twojej pracy, inwencji i zaangażowania.
W raporcie oprócz sukcesów należy także wskazać miejsca, które wymagają poprawy.
W naszych raportach jest dużo wykresów i ilustracji. Są też definicje fachowych terminów i najważniejsze dane.
1. Wykresy
Żeby klient lepiej zrozumiał zakres i dynamikę zmian w badanym okresie, dobrze jest przedstawić je na wykresach. Korzystamy z wykresów kiedy porównujemy poziomy wzrostu, stopnie zaangażowania i wpisy najbardziej popularne wśród fanów.
2. Ilustracje
Klient często nie ma czasu zapoznać się ze wszystkimi wpisami stworzonymi przez nas w ciągu miesiąca na jego profilach i interakcjami z innymi użytkownikami w mediach społecznościowych. W raporcie umieszczamy zrzuty ekranu z najbardziej ciekawych dyskusji, konwersacji oraz interakcji z i między fanami.
3. Definicje
Media społecznościowe dorobiły się już swojego branżowego żargonu. Nie wszyscy go rozumieją. W raporcie jest zawsze zestawienie definicji najczęściej używanych wyrażeń.
4. Ważne dane analityczne
Które dane są najważniejsze dla klienta? Liczba polubień? Udostępnienia? Dane analityczne powinny być powiązane z celami klienta. Najczęściej opisywane w naszych raportach dane dotyczą trzech kategorii: 1. wzrost liczby fanów, 2. wskaźnik zaangażowania (liczba osób, które polubiły, udostępniły, komentowały nasze wpisy w stosunku do aktualnej liczby fanów) i 3. zasięg (liczba użytkowników, którzy mogli przeczytać nasze wpisy na swojej Osi czasu).
Konkluzja
Raporty z aktywności w mediach społecznościowych nie mają zasypywać czytelnika liczbami, procentami i danymi. Jeśli klient ma zrozumieć zysk (ROI) i wartość tego, co dla niego zrobiłeś w ostatnim miesiącu, w dobrym raporcie powinny znaleźć się tylko najbardziej istotne informacje ze zrozumiałym komentarzem.
Jak wyglądają Twoje raporty z komunikacji w mediach społecznościowych? Napisz o tym w komentarzu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz