środa, 7 stycznia 2015

Teorie spiskowe w mediach społecznościowych

Teorie spiskowe są stare jak świat. Każda niewyjaśniona tajemnica daje pożywkę dla przedziwnych spekulacji – niektóre nie śniły się największym spiskowcom.

Im bardziej fantastyczna hipoteza, tym większa pokusa, by jej uwierzyć. To nic, że inne fakty jej zaprzeczają. Liczy się wiara, że "tak mogło być". A poza tym, kto udowodnił, że to niemożliwe?

Oto pięć przykładów teorii spiskowych: 1. zabójstwo Johna F. Kennedy'ego, 2. lądowanie na Księżycu, 3. katastrofa smoleńska, 4. zaginięcie malezyjskiego samolotu MH370, 5. smugi chemiczne.

W dyskusjach o teoriach spiskowych często powołuje się na media społecznościowe. Na przykład "Widziałam film na YouTube", "Czytałem o tym na Facebooku", "Pamiętam wpis na Twitterze", itp. To nie są oczywiście dowody, które można przedstawić w sądzie, ale zawsze znajdzie jest grupa ludzi, którzy uznają, że "coś jest na rzeczy".

Powiem tak. Sekret, który zna tylko jedna osoba nie ma dużej wartości. Jego wartość wzrasta kiedy podzielimy się nim z inną osobą (w absolutnym zaufaniu), a ta powie to jeszcze komuś. Problem polega na tym, że im więcej osób go zna (trzy lub cztery), tym trudniej utrzymać tajemnicę.

Podobne zjawisko występuje także w mediach społecznościowych.

Pojawia się "dziwne" zdjęcie lub video, o którym wie tylko jedna osoba. Wkrótce poznają je inne osoby, które nie znają okoliczności jego powstania. Dodają własne interpretacje. Logika i rozum nie są najważniejsze. Tam gdzie nie ma faktów trzeba je wymyślić. Niebawem dziesiątki, setki lub tysiące wierzą w to, co niemożliwe.

Oto kilka faktów, które warto zapamiętać:

1. Neil Armstrong spacerował po Księżycu w lipcu 1969 roku.

2. Księżyc nie jest pusty w środku.

3. Nikt nie był porwany przez Marsjan.

4. Smugi kondensacyjne są wynikiem spalania w silniku odrzutowym i kondensacji pary wodnej, która w zimnym powietrzu szybko zamarza pozostawiając na bezchmurnym niebie linię drobnych kryształków.

5. Ataki na dwie wieże World Trade Center w Nowym Jorku zostały przygotowane i przeprowadzone przez terrorystów.

6. Grupa Bilderberga nie rządzi potajemnie światem.

7. Elvis Presley nie żyje.

Ogólnie rzecz biorąc, nie jest źle. Dzisiaj końca świata nie będzie :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz