czwartek, 21 lipca 2011

7 wcieleń blogera

Kim jest bloger? Dziennikarzem, nauczycielem, filozofem? Jeszcze kimś innym?

Bloger to istota, która w optymalnej wersji mieści siedem wcieleń. Ciekawie być blogerem, prawda?

Oto 7 wcieleń blogera:

1. Wydawca

Jeżeli od dłuższego czasu prowadzisz z powodzeniem duży blog, trudno nie nazywać Ciebie wydawcą. Zamawiasz teksty u zewnętrznych autorów, oceniasz artykuły, wymieniasz uwagi, po poprawkach przekazujesz materiał do publikacji. Zajmujesz się także stroną komercyjną projektu – kusisz reklamodawców, negocjujesz stawki, rezerwujesz miejsce na reklamy.

Jedyne co różni zawodowych blogerów od tradycyjnych wydawców to skala przedsięwzięcia – ale także to powoli się zmienia.

2. Redaktor

Redakcyjny charakter pracy właściciela bloga najlepiej rozumieją ci, którzy regularnie współpracują z wieloma autorami. Czasem kilka znakomitych tekstów czeka w kolejce na publikację i trudno wybrać ten najlepszy – innym razem brakuje oryginalnych pomysłów.

Nawet jeśli jesteś jedynym autorem na blogu, musisz dokonać selekcji tematów – co wybrać i co odrzucić.

Blogerzy zarządzają także już opublikowanymi testami. Kiedy nie dzieje się nic ciekawego, dodają komentarze do wcześniejszych wpisów.

3. Dziennikarz

Blogerzy w roli reporterów to śmietanka blogosfery – sprawdzają wiarygodność informacji, dbają o obiektywizm, starają się oddzielić ziarno od plew, szukają odpowiedzi na pytanie: dlaczego.

Najlepsi autorzy nawet jeśli nie zawsze postępują zgodnie z dziennikarskimi zasadami, coraz częściej wchodzą w role (wśród blogerów też jest konkurencja) do tej pory zarezerwowane dla rasowych dziennikarzy (uwaga: nie dotyczy blogów plotkarskich).

Rosnąca z czasem lista kontaktów pomaga zdobywać przebojowe informacje – blogerzy coraz częściej wyprzedzają tradycyjne media w publikacji sensacyjnych tematów. Gargantuiczna praca, ale doceniana przez czytelników.

4. Moderator

Blogowanie to nie nadawanie, ale konwersacja. Żaden bloger nie pisze sobie a muzom – każdy oczekuje reakcji czytelników. Zarządzanie komentarzami to ważny element jego pracy.

Bloger, który potrafi zainspirować ciekawą dyskusję, szybko zdobywa popularność. Ci, którzy sobie z tym nie radzą, mogą wpaść w tarapaty.

5. Nauczyciel

Jako nauczyciel jesteś odpowiedzialny za opisanie i nauczenie nowej umiejętności. Na podstawie swego doświadczenia przedstawiasz prosty i zrozumiały instruktaż "jak to się robi".

Nauczyciele cieszą się ogromnym autorytetem i zaufaniem, gdyż dostarczają nam przyjemnych momentów "objawienia" – korzystają przy tym z wielu narzędzi (ilustracje, video, podcasty) pomagających przekazać wiedzę i rozwiązać problemy.

6. Trener

Nauczyciel i trener to nie te same osoby. W uczeniu chodzi o dokładny transfer podstawowej wiedzy i umiejętności. Natomiast celem treningu jest osiągnięcie mistrzostwa.

Uczeń i trener zawierają pakt: pierwszy pragnie być najlepszy, drugi chce wychować mistrza.

W Internecie pojawia się coraz więcej grup skupiających się na osiąganiu mistrzostwa – część z nich koncentruje się wokół autorskich blogów.

7. Filozof

Na niektórych blogach można poczytać odpowiedzi na NAJWAŻNIEJSZE pytania. Nie ma na nich prostych artykułów poradniczych lub kompilacji cudzych cytatów.

Nieustraszeni myśliciele deliberują nad kluczowymi problemami swej specjalności i szukają nowych odpowiedzi. Czytelnicy oczekują od nich mądrych inspiracji i świeżego spojrzenia.

Filozof to najtrudniejsze wcielenie blogera. Można udawać głupotę, ale nie można symulować inteligencji i mądrości. Sama mądrość to jeszcze za mało – trzeba ją jeszcze "przetrawić" i zostawić to, co najcenniejsze.

Konkluzja

Mówiąc o siedmiu wcieleniach blogerów, mam na myśli autorów profesjonalnych lub półprofesjonalnych – ludzi, dla których blogowanie jest czymś więcej niż weekendowym sportem.

Jakim jesteś blogerem? W jakim wcieleniu najlepiej się czujesz? A może jest jakaś rola, którą chcesz dodać do tej listy? Napisz o tym w komentarzu.

3 komentarze:

 1. ja tam się najlepiej czuję mając głęboko w nosie takie podziały i kategorie. ale ja truskawki cukrem...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za komentarz. Najczęściej bloger występuje w kilku wcieleniach. Truskawki? Tylko w naturalnym
  "wcieleniu", bez dodatków :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja odpowiedź na ten tekst jest zbyt obszerna, by ją zmieścić w komentarzu. Niestety, do Twojego bloga nie wiedzie trackback (albo nie znalazłem). Podaję zatem link do wpisu: http://interjak.pl/2011/07/21/blogologia-blogozofia-kim-jest-bloger/

  OdpowiedzUsuń