poniedziałek, 11 października 2010

Kosztowna ignorancja

Odrobina wiedzy może być niebezpieczna. Nie pamiętam kto to powiedział, ale to prawda. Czasem okrutna prawda.

Do niedawna funkcjonował tylko jeden sposób przesyłania i otrzymywania informacji. Każdy telewidz, słuchacz radiowy lub czytelnik gazet otrzymywał ten sam "pakiet danych" – wszyscy piliśmy wodę z tego samego źródła.

Oczywiście, mogłeś tylko przejrzeć tytuły i nie zagłębiać się w treść artykułu, ale podstawowa dawka informacji była identyczna dla wszystkich.

Dzisiaj z nadejściem cyfrowych sieci komunikacyjnych mamy "zawężone" kanały dystrybucji informacji lub nawet indywidualną komunikację, w której każdy może otrzymać indywidualny i niezależny pakiet informacji. Mamy też możliwość wysyłania zamówionych informacji do wybranych odbiorców. Internet wykorzystuje obydwie formy przesyłania informacji.

Drugie wyzwanie to uporządkowanie wszystkich docierających do nas informacji. Nawet po wstępnej segregacji tego, co ważne, a co nie, najprawdopodobniej pozostaniesz z mnóstwem chaotycznych danych. Sortowanie wiadomości zajmuje czas. Podejrzewam, że więcej czasu niż go mamy.

Idealne decyzje

W idealnej sytuacji podejmujemy decyzje w oparciu o dokładną wiedzę o otoczeniu i okolicznościach towarzyszących tematowi, którego dotyczy decyzja. Pobieramy potrzebną ilość danych, dostosowujemy strategię do tego, co wiemy, działamy i zbieramy owoce naszego trudu. Tak jest w idealnej sytuacji.

W czasie podejmowania decyzji stajemy przed sześcioma wyzwaniami wynikającymi z poziomu naszej wiedzy i niewiedzy.

1. Błędna informacja. Dominującym problemem organizacji takich jak media, rząd i korporacje jest niedobór czasu na zdobycie wystarczającej ilości informacji potrzebnych do podjęcia optymalnej decyzji. Wystarczy wziąć gazety z kilku ostatnich tygodni, aby pokazać nieprzyjemne sytuacje, które wyłoniły się z braku lub niedostatku dokładnych informacji.

2. Prawdziwa informacja. W dobie ciągłych technologicznych przełomów i większej dostępności informacji wyzwaniem staje się decyzja podjęta na podstawie najnowszych danych i wiedzy. Innym wyzwaniem jest pewność, że nowa wiedza pochodzi z wiarygodnego źródła.

3. Niewiedza. Pojawia się wtedy, gdy nie chcesz poznać prawdy o problemie lub nie chcesz, aby inni ją poznali. Widać to w sądzie, gdy prawnicy ingerują w to, co mówią świadkowie. Widać to także i słychać przy okazji różnych skandali.

4. Dezinformacja. Celowa i zorganizowana dezinformacja jest cynicznie i nagminnie stosowana przez grupy nacisku, organizacje i ludzi, którzy bardziej zainteresowani są uzyskaniem zamierzonego celu niż obiektywnym przedstawieniem prawdy. Wszystkie wysiłki zmierzają do promocji negatywnego postrzegania sytuacji w oparciu o fałszywe dane lub fałszywych "ekspertów".

5. Ograniczona informacja. Inną metodą manipulacji jest podawanie tylko częściowej prawdy, czyli informacji, które są zgodne z wybranym tokiem myślenia. Bogato czerpie z tej metody reklama. Czy naprawdę sądzisz, że plamy po winie są wywabiane tak szybko jak w telewizyjnej reklamówce? Zmarszczki znikają tak szybko?Niektóre kampanie PR (bardzo ryzykowne) także opierają się na ograniczonym dostępie do pełnej informacji.

6. Zawężone badanie. Odłóżmy na chwilę na bok niskie pobudki w komunikacji i budowaniu wiedzy. Wróćmy do czystej informacji i prawdziwej wiedzy. Jeśli chcesz podjąć decyzję na podstawie rzetelnych danych, musisz sceptycznie podchodzić do wszystkiego co mianuje się "wiarygodnym" źródłem informacji. Czy oprzesz kluczową dla przyszłości firmy decyzję na ankiecie wśród przedszkolaków czy na profesjonalnym sondażu opinii klientów? Musisz wiedzieć gdzie i jak szukać danych. Właściwe rozeznanie pozwala skutecznie planować i osiągać pozytywne rezultaty.

Wiem czego nie wiem

Wiedza jest potęgą. Stoimy dzisiaj jednak przed innym wyzwaniem: ambicją, żeby informację zamieniać na wiedzę. Wokół nas za dużo informacji; za mało klarownej wiedzy.

W książce "Tkanie Sieci" (Weaving the Web) Tim Berners-Lee napisał:

"Na świat można patrzeć tylko jak na sieć połączeń... Pojedyncza informacja jest określana tylko przez to czego dotyczy i jak się do tego odnosi."

Wiedza to sensowne połączenie informacji.

Wystrzegaj się w kryzysie przedwczesnych hipotez. Badaj i analizuj stan swej wiedzy przed ważnymi decyzjami. Stale się dokształcaj. Wiedza nadal jest potęgą. Ignorancja może być niebezpieczna i... kosztowna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz