poniedziałek, 16 maja 2011

15 praktycznych operatorów Google

Operatory Google to proste komunikaty wpisywane do okna wyszukiwarki przed interesującą nas frazą, pomagające dokładnie opisać jakich informacji szukamy w Internecie.

Oto lista 15 operatorów, z których korzystam najczęściej:

1. "Szukana fraza"

Operator wyszukuje tylko wyrażenia/hasła umieszczone w cudzysłowie. Idealne rozwiązanie kiedy poszukiwana fraza jest niejednoznaczna i łatwo ją z czymś pomylić. Na przykład:

   "dobry plan kryzysowy"

Operator poszuka tylko "dobrych planów kryzysowych" i wykluczy z wyników złe :-)

2. - (i +)

Operator - usuwa strony z podanym hasłem z listy wyników. Na przykład, szukasz agencji public relations, ale nie chcesz, żeby to była firma z Warszawy, wpisz:

   agencja pr -warszawa

Użycie + zmusi Google do uwzględnienia słów, które normalnie byłyby pominięte, na przykład:

   "plan kryzysowy+symulacja"

3. ~

Dodanie tyldy podpowiada Google, że interesują Cię też synonimy szukanego hasła. Na przykład, wpisanie "~plan" pokaże także wyniki ze słowami "program", "strategy" i "design".

4. site:

Operator przeszukuje tylko treść wybranej domeny – przydaje się kiedy interesuje Cię tylko zawartość konkretnej witryny WWW. Na przykład:

   site:twitter.com mediagapa

   site:twitter.com pressencepr

   site:twitter.com pressentacje


5. link:

Ten operator pomaga sprawdzić jakie inne witryny WWW umieściły u siebie odsyłacze (linki) do badanej domeny. Google pokazuje tylko wybrane odsyłacze, ale na początek to zwykle wystarczy. Na przykład:

   link:pressence.com.pl

6. allintitle: (lub intitle:)

Operator szuka stron, które mają wybraną frazę w tytule strony.

Intitle: działa podobnie, ale tylko w odniesieniu do pojedynczych słów. Na przykład, gdybyś szukał: intitle:trener medialny, w wynikach zobaczysz strony ze słowem "trener" w tytule i z przymiotnikiem "medialny" w innych miejscach strony.

7. allintext: (lub intext:)

Operator przeszukuje strony, które w tekście mają wybraną frazę.

8. allinanchor: (lub inanchor:)

W wynikach zobaczysz strony, które mają słowa kluczowe w odsyłaczach do nich kierujących, według liczby odsyłaczy. Na przykład, jeśli wpiszę: allinanchor:kryzys, Google pokaże najbardziej popularne strony, które mają w odsyłaczach słowo: "kryzys".

9. allinurl (lub inurl:)

Podobny operator do omówionych wyżej, z tym, że wyszukuje frazy w adresach URL. Na przykład: inurl:view/view.shtml pokaże listę kamer internetowych – praktyczne dla podglądaczy :-)

10. allinpostauthor: (lub inpostauthor:)

Obsługuje tylko blogi – wybiera artykuły napisane przez konkretnych autorów. Na przykład, jeśli interesują Ciebie teksty Bogusława Feliszka, wpisz do okna wyszukiwarki: allinpostauthor:Bogusław Feliszek.

11. *

Umieszczenie gwiazdki (*) podpowiada Google, że nie jesteś pewny treści szukanej frazy. Przydaje się w wyszukiwaniu częściowo zapamiętanych tytułów (książek, tekstów, wierszy, cytatów). Jeśli umieścisz gwiazdkę w zapytaniu: Coś o kryzysie online* Google zaproponuje własną "autorską" listę wyników.

12. related:

Prosty operator: wyświetla wyniki stron powiązanych z daną domeną. Ciekawy test semantyczny jak Google interpretuje nazwę domeny, na przykład: related:www.mediagapa.pl.

13. info:

Użycie tego operatora (na przykład, info:www.pressence.com.pl) dostarczy wiele ciekawych informacji o domenie – pokaże m.in.:

   1. kopię strony zrobioną przez Google,
  
   2. strony podobne do tej, która Cię interesuje,

   3. Strony zawierające odsyłacze do domeny,

   4. inne strony (podstrony) tej domeny

14. define:

Google potrafi naprawdę dużo. Jeśli wpiszesz: define:paparazzi, otrzymasz definicje słowa "paparazzi" pobrane z różnych witryn.

15. weather:

Prosty i praktyczny operator – pogoda w Opolu: weather:opole

Z jakich operatorów Google korzystasz najczęściej? Jaki praktyczny operator proponujesz dodać do mojej listy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz